Wiedza

Kiedy zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej? Główne powody

W Polsce około 60% firm kończy swoją działalność w pierwszych 24 miesiącach istnienia. Decyzja o zamknięciu firmy nigdy nie jest łatwa. Warto więc poprzedzić ją dogłębną analizą sytuacji. Czy istnieje odpowiedni moment na podjęcie decyzji o zakończeniu działalności? Jakie są powody zamykania firm?

Kiedy przedsiębiorca myśli o zamknięciu firmy?

przedsiębiorca - działalność gospodarcza
Zdjęcie geralt na
Pixabay

Każdy przedsiębiorca miewa momenty, kiedy marzy o tym aby zamknąć swoją działalność. Zwykle nie są to jednak realne plany. Dzieje się tak pod wpływem złości, nagromadzenia problemów czy pojawiania kolejnych strat.

Tak to już jest z „pracą na swoim”, że nieustannie trzeba zmagać się z przeciwnościami losu. Osoba przedsiębiorcza zwykle jednak po porażkach szybko się podnosi i próbuje dalej. Jeśli jednak danemu przedsiębiorcy myśl o zamknięciu firmy towarzyszy od tygodni czy miesięcy – to znak, że sprawa jest poważna i trzeba się dobrze zastanowić.

Główne powody zamykania firm

Zasadniczym powodem do zamknięcia firmy jest sytuacja, gdy działalność od dawna generuje więcej kosztów niż dochodów. Gdy wychodzimy na zero albo zarabiamy niewiele, można jeszcze mieć nadzieję na rozkręcenie biznesu. Jeśli jednak firma działa 2 lata lub więcej, a właściciel ciągle traci to znak, że nie ma sensu tego ciągnąć dłużej. Są także osoby, które co prawda zarabiają pewne pieniądze, jednak muszą to robić dużym kosztem, na przykład pracując po kilkanaście godzin dziennie. Wtedy również pojawia się pytanie o sens posiadania firmy.

Zasadność posiadania firmy powinny rozważyć również osoby, które nie mają czasu na jej prowadzenie. Nie rzadko jest tak, że firmę otwiera pracownik etatowy sądząc, że uda się ją dorywczo prowadzić po godzinach. Praktyka pokazuje, że zwykle to się nie udaje.

Elektryk w pracy - z kaskiem na głowie i kablami - myśli o pieniądzachDziałalność zamknąć zmuszone są też osoby, które nie mają odpowiednich pracowników. Są firmy, których nie da się prowadzić jednoosobowo. Jeśli do tego konieczne jest zatrudnienie fachowca, a takich nie ma, to trzeba zrezygnować.

Warto też mieć na uwadze, że rynek dzisiaj jest przepełniony i pewne produkty oraz usługi nie mają szans na znalezienie klientów. Gdy wkładasz bardzo dużo starań w promocję biznesu, stale uatrakcyjniasz ofertę a mimo tego, że nie masz wystarczającej liczby nabywców to znak, że trzeba zrezygnować.

Wreszcie najważniejszy powód, który powinien skłaniać do zamknięcia firmy to brak satysfakcji z jej prowadzenia. Bywa, że latami marzymy o otwarciu określonego biznesu. Zbieramy środki na start, czynimy przygotowania i otwieramy firmę z wypiekami na twarzy, szczęśliwi, że udało się spełniać marzenie. Po kilku jednak miesiącach jesteśmy coraz bardziej zmęczeni i rozgoryczeni. Zyski są mizerne, stałych klientów nie ma, za to mamy mnóstwo problemów z dostawcami, płatnikami, księgowością. Jeśli przez firmę nie masz na nic czasu, nie śpisz po nocach i do tego nieustannie boisz się kontroli, to być może nie jest to droga dla ciebie.

Dlaczego tak trudno podjąć decyzję o zamknięciu?

Zamknięcie firmy bywa bardzo bolesne. Wiele osób podchodzi do tego, jak do porażki albo wstydzi się przed znajomymi. Tymczasem lata prowadzenia działalności należy traktować jako cenną lekcję. Jeśli ktoś czuje się wyjątkowo źle myśląc, że znowu czas wracać na etat, powinien zdać sobie sprawę, że są inne możliwości. Aby zachować niezależność zawodową i jednocześnie nie musieć prowadzić firmy, można zostać wolnym strzelcem i procować na zleceniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *