Wzrastająca inflacja 2022 a wysokość stóp procentowych – co zrobi RPP?
Inflacja w sierpniu bije rekordy ostatnich lat, przekraczając kolejny próg, a dokładniej – 16,1%. Jak zareaguje na to Rada Polityki Pieniężnej? Czym jest inflacja, jak się ją mierzy i jaka będzie prognoza na kolejne miesiące?
Zastraszające tempo wzrostu inflacji w 2022 roku
Wbrew powszechnym zapowiedziom i analizom inflacja ciągle przyspiesza. Ogłoszony w minionym tygodniu wskaźnik inflacji w Polsce wyniósł 16,1%. Odczyt inflacji zaskoczył, a wraz z nim nieoczekiwany wzrost cen produktów na rynku. Ceny niektórych produktów rosną szybciej np. produktów spożywczych, a innych nieco wolniej np. paliwo.
Co i o ile zdrożało, Polacy dowiedzą się za dwa tygodnie, gdzie Główny Urząd Statystyczny na swojej stronie internetowej przedstawi dokładne dane i wyliczenia. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że najszybciej w skali roku podrożały nośniki energi, czyli prąd gaz i węgiel. Kolejną kategorią są żywność i napoje bezalkoholowe, które w skali roku wzrosły o 17,4%.
Czym dokładnie jest inflacja?
Myślę, że wszyscy Polacy zetknęli się z tym słowem bardzo dosadnie. Inflacja kojarzy się negatywnie, zwłaszcza poprzez ciągłe relacje w mediach. Inflacja jest to ciągły wzrost towarów i usług w gospodarce wraz z rosnącymi cenami. Według ekspertów – inflacja jest niewidzialnym podatkiem, która zmniejsza siłę nabywczą pieniądza i podnosi ceny rynkowe.
Jak zmierzyć inflację?
Najczęściej stosowaną miarą ogólnego wzrostu cen w gospodarce jest CPI. Indeks tego wskazuje wzrost cen rynkowych od strony konsumenckiej. Kolejną miarą jest indeks PPI, który mierzy ceny sprzedaży, ceny czynników produkcji w kraju. Ostatnią ważną miarą jest deflator PNB, który oblicza pełną wartość inflacji w danym kraju. Wykorzystywane są tutaj wszystkie czynniki Produktu Krajowego Brutto. Wszystkie te wskaźniki są obliczane przez Główny Urząd Statystyczny i publikowane na bieżąco na stronie internetowej urzędu.
Zobacz też: Inflacja – co ją powoduje? Historyczne fakty i porady jak sobie poradzić ze wzrostem cen
Rada Polityki Pieniężnej a hamowanie inflacji
Bez wątpienia inflacja stanie się głównym tematem na kolejnym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Dotychczasowe zapowiedzi nie wskazywały na podwyższenie poraz kolejny stóp procentowych. Jednakże panująca aktualnie sytuacja makroekonomiczna może to niestety zmienić. Inflacja przez wakacje nie zatrzymała się, a ciągle rosła. Co prawdopodobnie zrobi Prezes Glapiński? Być może zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych, a kredytobiorcy dostaną po portfelach kolejnymi podwyższonymi ratami kredytów o zmiennym oprocentowaniu.
Zobacz też: Jak się wypłaca pieniądze z bankomatu?
Jaka jest prognoza na kolejne miesiące?
Jeśli inflacja nadal będzie przyspieszać to można się spodziewać podwyżki stóp procentowych nawet do 7%. W Polsce aktualnie panują bardzo wysokie ceny podstawowych produktów spożywczych, a wielu z nas po prostu ,,zaciska pasa”, aby przeżyć ten trudny okres. Nie tylko inflacja jest zmartwieniem, bowiem mamy do czynienia z kryzysem energetycznym, brakiem dostępności węgla na rynku oraz musimy się mierzyć z wysokimi cenami za energię. Niektórzy ekonomiści są jednak optymistyczni i wierzą, że 2023 rok przyniesie stabilizację.