Wiedza

Kontrakty futures w praktyce – dla kogo są, jak działają, czy są dobrą opcją?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co kryje się za tajemniczo brzmiącymi terminami finansowymi takimi jak „kontrakt futures”? Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowane, stanowią one kluczowy element globalnych rynków finansowych, zwłaszcza dla inwestorów o wyższym profilu ryzyka. W tym artykule przyjrzymy się bliżej kontraktom futures – czym są, jak działają oraz jak są wykorzystywane w praktyce gospodarczej.

Czego spodziewać się po kontraktach futures?

Omówimy zarówno kontrakty dostawy, jak i rozliczeniowe, podkreślając różnice między nimi. Przybliżymy także, jak kontrakty futures funkcjonują na giełdzie, zarówno w odniesieniu do aktywów podstawowych, jak akcje czy obligacje, jak i towarów – np. ropy, złota czy zbóż. Na koniec, wskażemy dlaczego kontrakty futures nie są dla każdego, zwłaszcza dla początkujących inwestorów. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym traderem czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem, ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, jakie miejsce kontrakty futures zajmują w świecie finansów.

Co to jest kontrakt futures i jak działa?

Kontrakt futures to złożony instrument finansowy, który nie jest odpowiedni dla początkujących. Czym są kontrakty futures? Futures jest umową kupna-sprzedaży, ale odroczoną w czasie. Określa ona cenę i datę realizacji kontraktu.kontrakty futures - dłonie w uścisku

Po nadejściu tego terminu kupujący jest zobowiązany do zakupu towaru po uzgodnionej cenie. W związku z tym sprzedawca musi wydać towar kupującemu. Wyobraźmy sobie, że ktoś ma zamiar wyemigrować za pół roku. Nasz bohater nie chce zostawiać sprzedaży nieruchomości na ostatnią chwilę, dlatego już teraz znajduje kupca na mieszkanie.

Wykorzystanie kontraktów futures w praktyce

Jednocześnie planuje mieszkać w nim aż do swojego wyjazdu. Strony zawierają umowę terminową, na mocy której przyszły emigrant za sześć miesięcy zobowiązuje się sprzedać mieszkanie za określoną cenę. Czy w końcu będzie to opłacalne? To zależy od wartości nieruchomości za sześć miesięcy. Jeśli wzrośnie, wygrywa kupujący, a jeśli spadnie, wygrywa sprzedający.

Zobacz też: Nawyki milionerów – co robić, by osiągnąć niezależność finansową?

Kontrakty futures na giełdzie

Na giełdzie zawierane są kontrakty na zakup podstawowych (akcje, obligacje), jak i towarowych (ropa, złoto, zboże) aktywów giełdowych. Istnieją również kontrakty futures na indeks walutowy lub stopę procentową. Istnieją dwa rodzaje kontraktów terminowych:

  • dostawa – kupujący musi nabyć towar w określonym terminie. Ilustruje to przykład mieszkania,
  • rozliczeniowe kontrakty terminowe – gdy nikt nic nie sprzedaje. Uczestnicy transakcji po prostu płacą różnicę w wartości składnika aktywów w zależności od tego, jak zmieniła się jego cena. Taki układ jest bardziej charakterystyczny dla giełdy.

Prawie wszystkie kontrakty futures na giełdzie są kontraktami rozliczeniowymi, a nie kontraktami na dostawę. Oznacza to, że sprzedający nie dostarczy kupującemu baryłki ropy w momencie realizacji kontraktu. Pojęcia „sprzedawca” i „kupujący” są w zasadzie fikcyjne. Jest to tylko zakład, a ceny aktywów są brane jako podstawa.

Zobacz też: W co warto zacząć inwestować pieniądze w 2022 roku?

Dlaczego kontrakty futures mogą nie być dla każdego?

Dlaczego prawdopodobnie nie powinieneś angażować się w kontrakty futures? Jeśli jesteś aktywnym inwestorem i spędzasz dużo czasu handlując na giełdzie, wiesz już wszystko o futures i dostrzegasz ryzyko związane z takimi transakcjami. Dla tych, którzy dopiero zaczynają inwestować pieniądze lub wybierają strategię pasywnego inwestowania przy minimalnym ruchu ciała, nie jest to odpowiednie. A oto dlaczego.

  • futures nie jest inwestycją, chociaż może generować dochód. Jest to krótkoterminowy zakład na szybkie zyski. Na zakładach sportowych też ktoś zarabia, ale nie nazywamy tego inwestycją,
  • kupując kontrakt futures, w większości przypadków nie otrzymujesz aktywów bazowych. Oczekujący kontrakt na zakup akcji nie uczyni Cię właścicielem akcji. Nie będziesz w stanie sprzedać papieru wartościowego, gdy jego cena wzrośnie. Nie otrzymasz dywidendy. Nie będziesz mógł ubiegać się o część majątku spółki, jeśli zostanie ona zlikwidowana,
  • możesz kupić aktywa bazowe i zapomnieć o nich na jakiś czas. Kupujesz obligację, okresowo otrzymujesz od niej dochód w postaci kuponu, a następnie wartość nominalną. Nie ma potrzeby, aby aktywnie uczestniczyć w procesie. Z drugiej strony, kontrakty futures wymagają stałej uwagi,
  • aby czerpać korzyści z tak ryzykownego przedsięwzięcia, jakim jest kupno i sprzedaż kontraktów terminowych, należy dobrze orientować się w rynku, rozumieć wartość aktywów i ich dynamikę. Zwykły inwestor nie jest w stanie przewidzieć zmian cen różnych aktywów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *