Czynniki pod rozwagę przy braniu kredytu hipotecznego – wkład własny, zmienne oprocentowanie, ubezpieczenia

Wszystkie komercyjne banki naliczają swoim klientom przez cały okres kredytowania odsetki naliczane od kapitału, który pozostał do spłaty. Warto wspomnieć, że wraz ze spłatą każdej raty nieco on się zmniejsza. Podczas obliczeń brane jest pod uwagę roczne oprocentowanie oraz ilość dni w danym miesiącu. Na czym polega i skąd bierze się zmienność oprocentowania kredytów hipotecznych? Jak uzbierać na wkład własny?

Wkład własny przy kredytach hipotecznych

Kredyty hipoteczne ludzie spłacają nawet przez kilkadziesiąt lat. Taka właśnie decyzja ma swoje skutki przez całe życie. Niemniej jednak najpierw trzeba pomyśleć o wkładzie własnym. Z najnowszych badań wyszło, że przeciętne małżeństwo musi odkładać gotówkę na wkład własny nawet przez dziesięć lat. Niemniej jednak wszystko da się przecież jakoś ominąć. Każdy doradca kredytowy pomoże wziąć kredyt hipoteczny, albo przynajmniej wskaże drogę do odpowiedniego przygotowania do jego zaciągnięcia. Trzeba tylko dobrze znać odpowiednie przepisy i wiedzieć jak je pominąć.

domek na trawie - na kredyt
Zdjęcie image4you na Pixabay

Obecnie banki wymagają minimum 20% wkładu własnego na zakup nieruchomości. Inaczej sprawa wygląda w przypadku nowych mieszkań, a inaczej w przypadku lokali z rynku wtórnego. W przypadku domów jednorodzinnych to działka budowlana jest uznawana za część inwestycji klienta.

Mimo pandemii, kredyty hipoteczne cieszą się dużym zainteresowaniem. Warto wspomnieć, że ubiegły rok był rekordowy pod tym względem. Niemal zerowe stopy procentowe znakomicie napędzają sprzedaż tego typu produktów bankowych.

Zmienność oprocentowania kredytu mieszkaniowego

Każdy potencjalny klient powinien również zadać sobie pytanie, od czego zależy oprocentowanie kredytu? Przed podjęciem takiej decyzji warto poczytać artykuły na ten temat na portalach finansowych. Niestety Polacy są na bakier z matematyką. Mało kto potrafi obliczyć koszty kredytu. Każdy doradca kredytowy doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego zamiast niskiego kosztu całkowitego, w reklamach pojawiają się hasła takie jak „niska rata”.

Tani kredyt musi zostać przeznaczony na konkretny cel. Jeśli bank daje klientowi pełną dowolność w zakresie rozporządzania pożyczonymi środkami, bardzo często podnosi swoją marżę i prowizję. Każda instytucja finansowa wymaga przecież odpowiednich zabezpieczeń. Bardzo często sprzedaż jednych produktów znacząco wpływa na sprzedaż drugich.

Zobacz też: Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem zmiennym czy stałym?

Ubezpieczenie na wszelki wypadek

Wszystkie kredyty są przecież ściśle powiązane z ubezpieczeniami. W przypadku śmierci konsumenta ktoś musi przecież pokryć straty. Niemniej jednak młodzi ludzie mogą liczyć na dosyć niskie składki. Reasumując, wszystkie czynniki, należy stwierdzić, że produkty bankowe świetnie napędzają sprzedaż nieruchomości.

Maciej Zadrożny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *