Nawyki milionerów – co robić, by osiągnąć niezależność finansową?

Osoby, które osiągnęły sukces to zasadniczo tacy sami ludzie jak każdy inni. Nie pochodzą z bogatych rodzin, nie odziedziczyli majątku lecz często zaczynali od przysłowiowego zera. W osiągnięciu swojej pozycji pomogła im konsekwencja w działaniu, zaangażowanie oraz wykształcenie nawyków, które determinują ich każdy kolejny dzień życia. Wykształcone nawyki nie są celem samym w sobie, a jedynie częścią drogi do ich osiągnięcia. Poniżej prześledzimy nawyki milionerów, które doprowadziły ich do sukcesu i bogactwa.

Po co nam nawyki?

Nawyki po ich wykształceniu stają się odruchami bezwarunkowymi. To znaczy, iż nie musimy się nam nimi zastanawiać, gdyż nas umysł wykonuje je automatycznie. Ich wykształcenie pozwala nam na oszczędność czasu, gdyż nie musimy go tracić na podejmowanie decyzji.

Wstawanie kiedy inni śpią

niewyspany, ziewający mężczyzna z nawykiem wczesnego wstawania
Zdjęcie Sammy-Williams na Pixabay

Poranne wstawanie dla wielu osób to straszna udręka. Ludzie sukcesu wstają wcześniej po to, by wykorzystać ten czas na rozwój swojego biznesu. Czas ten wykorzystują na planowanie działania i monitoring wyznaczonych celów.

Dbanie o zdrowe odżywianie

Ustalenie zdrowej i odżywczej diety dostarczy naszemu umysłowi cennego paliwa do działania. W ten sposób zapewnimy sobie efektywność i szybkość, oszczędzając dzięki temu nasz cenny czas.

Dbałość o zdrowie i sprawność fizyczną

W zdrowym ciele zdrowych duch. Powiedzenie to choć stare jak świat, nie traci na swojej ważności. Ludzie sukcesu pedantycznie dbają o swoje zdrowie, gdyż to pozwala im dbać o stan umysłu. Wypoczęty i zrelaksowany organizm daje naszemu mózgowi wszystko to co najlepsze i pozwala na kreatywna i twórcze myślenie. Dbanie o tężyznę fizyczną poprawia nasze morale i podnosi pewność siebie, tak ważną w osiągnięciu sukcesu.

Medytowanie aby odprężyć umysł

Medytacja ma nas zrelaksować i odprężyć. To jeden z lepszych sposobów by oczyścić umysł i pobudzić go do działania. Czas poświęcony na medytację zwróci się nam z nawiązką, gdyż prowadzi do bardziej efektywnego działania.

Czytanie i nieustanne uczenie się potrzebnych rzeczy

Podnoszenie wiedzy to jeden z najważniejszych nawyków milionerów. Chociaż ludzie sukcesu często nie mieli wysokiego wykształcenia (Henry Ford, Bill Gates), to nigdy nie szczędzili czasu na ciągłe uczenie się. Ważne jest aby poświęcać czas na zdobywanie wiedzy, której aktualnie potrzebujemy.

przedsiębiorca - działalność gospodarcza
Zdjęcie geralt na Pixabay

Edukacja w szkole uczy nas wszystkiego, ale tylko niewielki procent całej tej wiedzy potrzebny jest nam w życiu. Wiedza zdobyta ze specjalistycznych książek, na kursach oraz szkoleniach da nam nieporównywalnie więcej korzyści niż godziny spędzone na auli uniwersytetu.

Oszczędzanie pieniędzy z głową

Oszczędzanie to nawyk, który uczy nas systematyki. Regularne odkładanie 10% naszych dochodów umożliwi nam zbudowanie kapitału do przyszłych inwestycji. Może to być wkład w zakup nieruchomości, inwestycja na giełdzie czy rozwój nowego biznesu.

Dziękowanie światu i Bogu za każdy nowy dzień

Stwierdzenie to choć banalne w swoim brzmieniu okazuje się bardzo pozytywnym bodźcem do codziennego działania. Dziękowanie światu za to co mamy oraz za kolejny nowy dzień to istotny i prosty nawyk, które dowiedzie nas do sukcesu i bogactwa.

Zobacz też: Dlaczego warto mieć kilka źródeł dochodu? Dywersyfikacja przychodów

Niezależność finansowa w młodym wieku

Najprawdopodobniej wielkim marzeniem każdego młodego człowieka, po ukończeniu szkoły jest, krótko mówiąc, „życie na swoim”. Co kryje się pod tym hasłem? Otóż mowa tu na przykład o zamieszkaniu we własnym mieszkaniu, pójście na wymarzony kierunek studiów czy podjęcie pracy. Niezbędne jednak jest do tego spełnienie pewnego warunku, jakim jest niezależność finansowa.

Otóż kiedy chcemy osiągnąć pełną samodzielność i na przykład zamieszkać w swoim mieszkaniu, powinniśmy przemyśleć najpierw czy nas na to w ogóle stać na tyle, żeby nie być zależnym finansowo od rodziców czy też kogokolwiek innego. Zakładając przeprowadzkę do własnego mieszkania, musimy mieć pełną świadomość wszystkiego tego, co się za tym kryje.

Musimy pomyśleć, czy nasza obecna sytuacja finansowa pozwoli nam na comiesięczne płacenie czynszu w terminie? Jeśli coś w mieszkaniu się zepsuje, czy będzie stać nas na naprawę? Wszystkie te aspekty musimy mieć z tyłu głowy decydując się na tak odważny krok. Nawet jeśli pracujemy i mamy pewność, że stać nas na mieszkanie, należy wtedy przemyśleć również fakt, czy na cały okres najmu mieszkania będziemy tę pracę mieć? Niezależność finansowa jest w młodym wieku bardzo trudna do osiągnięcia, niemniej jednak z całą pewnością, jest bardzo satysfakcjonująca.

I w tym momencie wracamy do nawyków, który opisaliśmy powyżej i które warto w sobie wyrobić, by móc powoli, ale konsekwentnie dążyć do finansowego bycia na swoim.

Zobacz też: Umowy usług finansowych – czytaj zanim podpiszesz

Nawyki milionerów a niezależność finansowa – podsumowanie

Życie milionerów różni się od pozostałej części społeczeństwa właśnie tymi kilkoma nawykami. Wymienione wyżej wyuczone przyzwyczajenia nie są niczym trudnym. Najważniejsze to wdrożenie ich w życie i konsekwentne utrzymanie. Te proste czynności nie wymagają od nas szczególnych umiejętności zatem nie ma na co czekać, do dzieła.

Zobacz też: Zarabianie na dziełach sztuki – wady i zalety tej formy inwestowania

Maciej Zadrożny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *