Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem zmiennym czy stałym?

W chwili obecnej kupno mieszkania w całości za gotówkę to niedoścignione marzenie wielu osób. Sytuację ratuje możliwość wzięcia kredytu hipotecznego. Zanim jednak podpiszemy umowę z bankiem, warto zapoznać się z rodzajami ofert. Zatem, jaki kredyt hipoteczny będzie najlepszy?

Kredyt hipoteczny w 2021 roku

dom na kredyt hipoteczny - hipoteka
Zdjęcie by qimono na Pixabay

Dokładne przestudiowanie własnych możliwości finansowych i prognozowanie, co do przyszłych zarobków, pozwolą ustalić, jakiego kredytu potrzebujemy oraz jaki rodzaj pozwoli nam na bezproblemową spłatę rat.

Oprocentowanie zmienne

Na rynku dostępny jest kredyt z oprocentowaniem zmiennym. Pozwala on na szybszą spłatę rat, w przypadku niskich stóp procentowych. Jest jednak obarczony pewnym ryzykiem. Gdy stoi zostaną podniesione, równolegle do tego zjawiska wzrośnie rata. W chwili obecnej w Polsce mamy rekordowo niskie stopy procentowe i według prognoz, prędko się to nie zmieni.

Oprocentowanie stałe

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaki kredyt hipoteczny będzie opłacalny, warto rozważyć też kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym. Stałe, niezmienne raty dają gwarancję względnego spokoju i pozwalają z wyprzedzeniem zaplanować bieżące wydatki. Dzięki takiej opcji, wiemy też dokładnie, czego się spodziewać i możemy obliczyć ile czasu zajmie nam spłata.

Zobacz też: Inwestowanie w złoto – dlaczego warto? Ile jest złota na świecie?

Który rodzaj raty wybrać?

Oprocentowanie stałe jest dobre dla osób, które mają stabilną pracę i wiedzą, że w ciągu kilkunastu lat nie utracą dochodu. To dobra propozycja dla pracowników służb mundurowych, urzędników państwowych oraz lekarzy.

Kredyt z oprocentowaniem zmiennym jest warty rozważenia w przypadku osób, które zarabiają sezonowo lub ich dochody są mocno zróżnicowane. W przypadku, gdy oprocentowanie zmniejszy się, możliwa jest szybsza spłata rat, a co za tym idzie, szybsze uwolnienie się od zobowiązań finansowych.

Więcej na ten temat dowiesz się tutaj: www.twojapierwszapozyczka.pl/kredyty-hipoteczne-online-ranking/

Rodzaje rat kredytu hipotecznego 2021 – podsumowanie

Ostateczna decyzja, co do tego, jaki kredyt hipoteczny wziąć, powinna też uwzględniać posiadane już aktywa, w tym inne nieruchomości oraz ewentualne pozostałe kredyty. Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym lub zmiennym, a w zasadzie jego kwota zależy od wkładu własnego. Im większy wkład własny tym mniejsza pomoc finansowa z banku. Dlatego jeśli grunt nie pali się nam pod nogami, najrozsądniej jest poczekać z kredytem do czasu, aż zdobędziemy odpowiednią ilość gotówki.

Zobacz też: Czynniki pod rozwagę przy braniu kredytu hipotecznego – wkład własny, zmienne oprocentowanie, ubezpieczenia

Maciej Zadrożny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *