Dlaczego warto płacić za zakupy kartą, a nie gotówką?

Nie dla każdego płacenie kartą kredytową jest komfortowym rozwiązaniem i wciąż są osoby, które preferują płacenie gotówką. Na początku pandemii masa ludzi, w tym także ekspertów, zachęcało nas do częstego płacenia kartą, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa na banknocie. Od tego czasu faktycznie płacimy kartą więcej, ale to rozwiązanie niesie za sobą jeszcze jedną, istotną korzyść.

Płacić kartą czy gotówką – czy masz problem z wydawaniem pieniędzy?

karta płatnicza i 100 złotych w kieszeniach
Zdjęcie jarmoluk on Pixabay

Mówi się, że jak wydajesz za dużo, to powinieneś płacić gotówką, aby było Ci trudniej rozstać się z pieniędzmi. Problem jest jednak taki, że często nie zdajemy sobie tak naprawdę sprawy z tego, na co i ile wydajemy od jednej wypłaty do drugiej, a pieniądze uciekają nam gdzieś przez palce.

Płacenie gotówką nie rozwiąże tego problemu, a wręcz przeciwnie, gotówka znika zupełnie bez śladu z naszego portfela i jesteśmy w stanie tylko określić, ile mieliśmy jej tam przed rozpoczęciem zakupów. Gdy płacimy kartą, na naszym wyciągu z banku pozostaje wyraźny ślad nie tylko kwoty z wyszczególnieniem dnia jej wydania, ale także miejscu, w którym się to stało.

Karty płatnicze – lepiej widoczne wydatki

Jeśli tylko bank nie pobiera nam prowizji za każdą większą transakcję, płacenie kartą może bardzo pomóc nam zapoznać się z pełnią naszych wydatków. Możemy łatwo oszacować, ile wydajemy na życie, a ile na przyjemności, a taki obraz już pomaga nam się zorientować, gdzie wydajemy za dużo i gdzie zacząć oszczędzać.

Choć z pozoru wszyscy wiemy, ile kosztują nasze tygodniowe jedzeniowe zakupy, to może się okazać, że gdybyśmy mieli podać kwotę chociaż przybliżoną, mocno się zdziwimy. Bo w końcu nasze coniedzielne zakupy to nie wszystko, do tego dochodzą drobne przekąski czy kupiony na szybko posiłek, bo danego dnia nie było czasu gotować.

Forma płacenia nie pomoże Ci oszczędzać

Jeśli pieniądze wydajesz z łatwością, a dopiero po zakupach pojawiają się u Ciebie wyrzuty sumienia, nic nie zmieni się, jeśli zaczniesz płacić gotówką. Z kolei karta daje Ci ten komfort, że nie musisz zupełnie martwić się kolekcjonowaniem paragonów czy rachunków wydawanych przy kasie.

Zamiast tego możemy spokojnie zerknąć na historię płatności i zauważyć, co ile kosztowało. To doskonałe rozwiązanie również dla tych osób, które chcą śledzić wydawane przez siebie pieniądze i na tej podstawie oszacować swój domowy budżet czy plan wydatków. Wyciąg z konta pomoże nam się też zorientować, czy nasz plan był realny, czy zupełnie go przekroczyliśmy.

Więcej o wadach i zaletach płacenia kartą przeczytają Państwo tutaj: https://darmopozyczka.pl/placic-karta-czy-gotowka-wady-i-zalety/

Maciej Zadrożny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *