Jak się wypłaca pieniądze z bankomatu?

Choć może sprawa wydaje się dla większości osób dość trywialna, to jednak dla wielu klientów banków wypłacanie pieniędzy z bankomatu może stanowić istotny problem, warto więc i tej czynności poświęcić nieco więcej uwagi. Zwłaszcza, że w naszym kraju coraz więcej osób posiada konta bankowe i chce aktywnie z nich korzystać. Jeżeli ktoś z takimi usługami ma do czynienia po raz pierwszy, to na pewno jest to dla niego nieco stresujące, zwłaszcza że chodzi o pieniądze, czyli materię bardzo delikatną. Warto edukować ludzi w zakresie tego, jak posługiwać się bankomatami oraz innymi nowinkami technicznymi, które w dużym stopniu pozwalają uprościć codzienne sprawy, wszystkim, którzy tego potrzebują.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu – instrukcja

Generalnie nie jest to jakaś specjalnie skomplikowana operacja, ale dla kogoś, kto nie miał z tym wcześniej styczności wypłacanie pieniędzy z bankomatu wcale nie jawi się jako specjalnie proste. Chodzi o niepewność tego, czy wszystko robi się dobrze, bo wiadomo, chodzi o pieniądze, a na ich punkcie ludzie zwykle są szczególnie wrażliwi. Przede wszystkim, żeby móc to dobrze zrobić, to potrzebna jest dodawana zazwyczaj do rachunku jako standard karta bankomatowa, która służy do realizacji takich operacji.

Ją należy włożyć do maszyny, a następnie, kiedy zostanie sprawdzona wpisać kod PIN, który albo ustala się samemu, albo który zostaje dostarczony pocztą w osobnej kopercie (nie tej samej, w której znajduje się karta). Po tym trzeba jeszcze wybrać kwotę, którą chce się pobrać oraz zdecydować czy chce się zabrać potwierdzenie transakcji (o czym za chwilę). Jeżeli to wszystko wybierze się na klawiaturze, to odbiera się gotówkę z bankomatu i można już iść robić z niż zakupy. Jednakże warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa przy wykonywaniu tej czynności, o których wspominamy poniżej.

Wypłata gotówki bez karty

Oczywiście nie zawsze musimy wypłacać gotówkę przy użyciu karty. Obecnie nawet na oknie startowym bankomatów Euronet, widzimy możliwość przejścia do wypłat/transakcji bez karty, a przy użyciu mobilnego potwierdzenia tożsamości.

Wypłata pieniędzy z bankomatu – bezpieczeństwo

Dobrze też pamiętać o tym, że właściwie w każdych warunkach, w jakich się znajdziemy wypłacanie gotówki z bankomatu jest sprawą jednak dosyć delikatną. Trzeba mieć na uwadze to, że pieniądze przyciągają wielu ludzi. Dlatego trzeba uważać na to, kto stoi bądź kręci się wokół maszyny, kiedy wyjmujemy z niej gotówkę. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości, to znacznie lepiej sobie odpuścić i zaczekać lub znaleźć kolejne miejsce, w którym można to zrobić. Darmowe bankomaty znajdują się w wielu miejscach, więc nie jest trudno takowe znaleźć, zwłaszcza w większych miastach. Kolejna sprawa, o której warto pamiętać, to numer służący do obsługi kart. Dokładniej chodzi o kod PIN – nim nie wolno się z nikim dzielić, najlepiej też nigdzie go nie zapisywać, a już szczególnie nie nosić w portfelu, w którym nosi się plastik. Tylko z nim bowiem ma się dostęp do gotówki zgromadzonej na rachunku. Warto o tym pamiętać posługując się kontem, ponieważ to może oszczędzić nam wielu nieprzyjemności.

Maciej Zadrożny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *