Inflacja – co ją powoduje? Historyczne fakty i porady jak sobie poradzić ze wzrostem cen

Obecnie sytuacja w Polsce, a również i w innych krajach nie należy do najweselszych. Inflacja szybuje w górę jak wolny ptak którego ciężko złapać i okiełznać.

Zrozumienie inflacji: aspekt teoretyczny i rzeczywistość

Na początku warto by się zapoznać z tym zjawiskiem od strony teoretycznej. Inflacja wzbudza niechęć, uczucie zubożenia i dyskomfort. Jednak jako tako byliśmy z nią oswojeni i była ona czymś normalnym bo, takie prawo ekonomii, że gdzieś tam ta inflacja nam towarzyszy i podgryza zarobki. Wyjątkiem był rok 2014 gdzie można było zaobserwować deflację na poziomie około 0,2%.wykres wzrostowy - postęp geometryczny

Definicja inflacji i jej skutki

Wróćmy jednak do tematu, czym jest inflacja? Jak podaje najsławniejsza encyklopedia internetowa, Wikipedia, inflacja to „proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Skutkiem tego procesu jest spadek siły nabywczej pieniądza krajowego.”

Proste? Proste. I o ile na niskim poziomie jest ona jeszcze normą, to przy obecnych 15,6% jest to już nieudolność polityczna i gospodarcza.

Historia inflacji w Polsce: przeszłość i teraźniejszość

Czy Polska mierzyła się już z tak wysokim wskaźnikiem inflacji? Naturalnie tak. Np. W roku 1981 inflacja wynosiła 21,2%, a w 1982 już 100,8%. Pamiętajmy jednak o wydarzeniach tamtych lat, stanie wojennym. W okresie zmian ustrojowych był to odczyt 1000% rok do roku. Czyli podsumować można to tak, trudne zawieruchy polityczne, oddziaływują na gospodarkę i pompują inflację.

Czynniki wpływające na inflację w 2022 roku

Dzis mamy rok 2022, demokrację, względnie spokojne czasy? Czym powodowana jest więc inflacja dziś? Otóż to co dziś wpływa na nią to:

  • zbyt duża podaż pieniądza – jest to jedna z głównych przyczyn,
  • kłopoty finansowe państwa i finansowanie z deficytu budżetowego – prowadzi do zwiększenia inflacji,
  • nadmierny wzrost płac w gospodarce – przyczynia się do zwiększenia inflacji,
  • wzrost cen surowców energetycznych – jest to główna wymówka rządu dla szarego obywatela.

Porównanie inflacji: Polska i Niemcy

Porównajmy sobie dwa kraje Unii Europejskiej, jeśli chodzi o skalę inflacji.

Kraj Inflacja
Polska 15,6
Niemcy 7,5

Różnice widać gołym okiem.

Przetrwanie w czasach wysokiej inflacji: strategia

Dobrze, zostawmy teorię. Jak przetrwać te ciężkie czasy? Jak ogarnąć codzienność? Trzeba spojrzeć na historie i skoro nasi dziadkowie dali radę przeżyć II wojnę światową, komunizm i zmiany ustrojowe, nasi rodzice i my sami po części też to dlaczego my teraz mamy nie dać rady?

Podstawowym krokiem powinno być opuszczenie strefy komfortu. Przywykliśmy do szybkiego życia, konsumpcjonizmu i teraz trzeba to ograniczyć.

Zobacz też: Wzrastająca inflacja 2022 a wysokość stóp procentowych – co zrobi RPP?

Rozwiązania dla Wyższych Rat Kredytu Hipotecznego

Wobec rosnących rat kredytu hipotecznego, jedynym wyjściem wydaje się szukanie dodatkowego źródła dochodu, korzystanie z wakacji kredytowych i drastyczne cięcia w kosztach utrzymania, nawet kosztem wyjścia poza swoją strefę komfortu.

Korzyści z Planowania Budżetu Domowego

Budżet domowy jest jak stara płyta, która nadal ma dużo do zaoferowania. Przyjrzyjmy się naszym wydatkom i zastanówmy się, gdzie możemy coś uciąć. Jesteśmy w stanie ocenić nasze dochody, ale wydatki często są dla nas zaskoczeniem. Dokładne przeanalizowanie naszego budżetu może nas zaskoczyć i może prowadzić do wniosku: „Nie jestem biedny, tylko łatwo wydaję pieniądze”. Albo może zasugerować, że powinniśmy poszukać lepszej lub dodatkowej pracy.

Planowanie Codziennych Zadań: Posiłki, Czyszczenie, Higiena

Musimy jeść, prać, myć się, sprzątać itd. Tu również przyda się planowanie. Warto planować menu na tydzień, a następnie na tej podstawie tworzyć listę zakupów. Wykorzystujmy to, co już mamy, i nie bójmy się przetwarzać.

Wartość Czytania Składów Produktów i Porównywania Cen

Często produkt marki własnej ma lepszy lub równie dobry skład jak jego droższy odpowiednik. Korzystajmy z wiedzy osób na internecie, które już to dla nas sprawdziły. Warto również sprawdzać cenę za kilogram produktu.

Inteligentne Wykorzystanie Zasobów: Gotowanie i Oszczędzanie Wody

Po powrocie z zakupów, warto coś ugotować – może na dwa dni? Przygotowując posiłek, zbierajmy wodę z płukania warzyw do podlewania kwiatów.

Ekonomiczna Codzienna Higiena

Zakręcajmy wodę podczas mycia zębów, zamiast napełniać wannę, bierzmy szybki prysznic. Na kosmetykach również można oszczędzić, porównując składy i cenę do wagi czy pojemności.

Wykorzystanie Pełnych Ładunków: Pranie, Prasowanie, Zmywanie

Pranie, prasowanie i zmywanie powinno być wykonane na pełnych wsadach.

Poświęcenie Grosza Dzisiaj, Oszczędność na Przyszłość

Zawsze wydaje się, że oszczędzamy grosze, ale zawsze to coś. Kiedy nauczymy się oszczędzać i sprawnie zarządzać budżetem domowym, może okazać się, że dajemy sobie świetnie radę i wiele wcześniejszych nawyków pożerało nasze pieniądze.

Inflacja i co dalej? Podsumowanie

Całość można chyba podsumować stwierdzeniem, że trudne czasy można przeżyć jedynie z dobrym nastawieniem.

Maciej Zadrożny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *