Dlaczego warto mieć kilka źródeł dochodu? Dywersyfikacja przychodów

Źródła dochodu to te miejsca, z których czerpiemy pewne zyski, przeważnie w formie gotówki. Takim źródłem jest na przykład nasza praca, za którą dostajemy regularne wynagrodzenie, jeśli jesteśmy zatrudnieni na etacie. Jednak tylko jedno i to tak niepewne źródło utrzymania może okazać się niewystarczające, gdy zawita u nas kryzys albo zostaniemy zwolnieni z powodu redukcji etatów. Co więc można zrobić, by móc zdywersyfikować swoje dochody?

Jak znaleźć więcej źródeł dochodu?

Elektryk w pracy - z kaskiem na głowie i kablami - myśli o pieniądzachTak naprawdę zarabiać możemy na wszystkim, co tylko mamy pod ręką. Oczywiście musimy wziąć przy tym pod uwagę, ile mamy czasu i jakie mamy możliwości. Najprościej byłoby po prostu zacząć inwestować w akcje lub obligacje, to rozwiązanie jednak jest tylko dla osób, które mają znaczne środki i znają się na giełdzie.

Nikt, kto pracuje na cały etat, nie ma czasu zgłębiać tego tematu. Ważne jest, aby nie pchać się do dodatkowej pracy, jeśli już jesteśmy zmęczeni tą, którą na co dzień wykonujemy. Dlatego warto szukać okazji, aby ulokować nasze pieniądze tak, by same na siebie zarabiały. Tej kwestii nie rozwiąże jednak lokata bankowa, która w dzisiejszych czasach zupełnie się nie opłaca.

Zobacz też: Konsolidacja kredytów – sposób na poradzenie sobie z długami

Zarabianie więcej – po co się starać?

Wiele osób myśli, że porządna i stabilna praca wystarczy do przetrwania. A po latach nie koniecznie od razu dostatniego, ale godnego życia, będą mogli przejść na porządną emeryturę. Jednak jak pokazała nam pandemia, jedna nieprzewidziana sytuacja jest w stanie obrócić cały rynek pracy o sto osiemdziesiąt stopni i pozbawiać pracy wielu stale zatrudnionych pracowników.

Gdybyśmy mieli więcej źródeł dochodu, nie musielibyśmy martwić się o nasz byt czy nasze tymczasowe przeżycie. Tę sprawę na krótką metę mogą ratować oszczędności, ale nie jest to niewyczerpalne źródło zasobów, a żyć trzeba cały czas. Poza tym nie ma sensu trzymać pieniędzy w przysłowiowej skarpecie, bo inflacja sprawi, że z dnia na dzień staną się bezwartościowe i zupełnie nam nie pomogą.

Zobacz też: Jakie są zalety i wady inwestowania na rynku kryptowalut? Przykład i cena Bitcoina

Co to znaczy, że pieniądz sam na siebie zarabia?

Kiedy mówimy, że pieniądze zostały dobrze zainwestowane, to właśnie to mamy na myśli. Pieniądz sam na siebie zarabia w momencie, w którym puszczona w ruch gotówka jest w stanie wypracować dla nas realny dochód.

Często oznacza to, że pieniądze zainwestowane są dla nas niedostępne i pozbywamy się ich na dłuższy okres czasu, jednak potem wracają, dając nam całkiem spory procent zysku. Jeśli chodzi o to, ile mają na siebie zarabiać pieniądze, to nie ma jednej podstawowej reguły.

Im więcej zainwestujemy, tym większe możemy osiągnąć zyski. Niestety działa to w dwie strony i im więcej włożymy w coś pieniędzy, tym większe możemy odnotować straty.

Zobacz też: Nawyki milionerów – co robić, by osiągnąć niezależność finansową?

Maciej Zadrożny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *