Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? Jak odpowiedzieć na rozmowie o pracę?

Wszyscy denerwujemy się podczas rozmów kwalifikacyjnych. Są jednak pewnie pytania, które sprawiają, że stresujemy się na nich jeszcze bardziej. Zaliczają się do nich pytanie o nasze słabe strony oraz to o powody, dla których chcemy pracować w danej firmie. W tym artykule pomożemy Ci przygotować świetną odpowiedź na to, dlaczego ubiegasz się o to konkretne stanowisko oraz co sprawiło, że zainteresowałeś się pracą dla danej organizacji. Dzięki naszym radom to niezręczne pytanie nie sprawi, że zaczniesz się pocić, a głos będzie Ci drżał z nerwów.

Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?

Zaskoczona pytaniem o powody pracy kobieta
Zdjęcie RobinHiggins na Pixabay

To może brzmieć jak oczywista sugestia, ale zdziwiłbyś się, gdybyś wiedział, ile osób nie przygotowuje się odpowiednio do rozmowy kwalifikacyjnej. To poważny błąd, zwłaszcza, że zdobycie potrzebnych informacji wcale nie jest takie trudne. Jednym z pytań, których można się spodziewać podczas rozmowy na każde stanowisko jest „Dlaczego chce Pan/i tu pracować?”.

Jak na to odpowiedzieć?

Wystarczy poszukać w Internecie informacji o danej firmie i osobie, która odpowiada w niej za proces rekrutacyjny. Dowiedz się również o najnowszych projektach i największych sukcesach danej organizacji, dzięki którym wyróżnia się na tle konkurencji.

Sekret to właściwej odpowiedzi na pytanie “dlaczego chce Pan/ Pani u nas pracować” tkwi w odpowiednim przygotowaniu. Dlatego odrób pracę domową i zorientuj się w produktach i usługach, jakie dana firma oferuje. Istotne jest również jaką ma wizję, historię i kulturę organizacyjną.

Mądry research – opinie o danej firmie

DarmoPożyczka.pl - banner pożyczkiPoczytaj opinie o potencjalnym pracodawcy na portalach branżowych, by dowiedzieć się jak postrzegają go jego obecni i byli pracownicy. Zrobienie rozeznania to istotna kwestia, jednak równie ważne jest byś zapamiętał kluczowe fakty i przytoczył je podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli wyrazisz szczery podziw dla najnowszych dokonań firmy, a także szczerą chęć dołączenia do jej zespołu, zrobisz dobre wrażenie na rekruterach.

Korzyści z podjęcia pracy przez Ciebie

Mówiąc o powodach, dla których chcesz objąć dane stanowisko, dobrze jest wspomnieć o Twoich zawodowych celach. Powiedz co chcesz osiągnąć i jak praca, o którą się ubiegasz może Ci w tym pomóc. Stwórz powiązanie między Twoimi ambicjami a tym, czego wymagałaby od Ciebie nowa rola.

To niezwykle istotne, by rekruter dowiedział się, że masz świadomość tego, z jaką odpowiedzialnością wiąże się praca, o którą się ubiegasz. Wspomnij o swoich mocnych stronach oraz o tym, jak pomogą w wypełnianiu obowiązków na upragnionym stanowisku.

W swojej wypowiedzi zaznacz również, które z wartości, jakie wyznaje firma, są Ci bliskie. Możesz także wyrazić szczery podziw dla tego jak ugruntowała swoją pozycję na rynku i zaskarbiła sobie przychylność rzeszy klientów. Opisz dlaczego uważasz, że jest to świetne miejsce pracy.

Powodu ubiegania się o stanowisko – podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okazały się dla Was pomocne. Pytanie o powody ubiegania się o nową posadę zbija z tropu niejednego kandydata. W tym artykule pokazaliśmy Ci jednak, jak możesz wykorzystać je, by zaprezentować się rozmówcy z jak najlepszej strony. Powodzenia!

Maciej Zadrożny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *